MASIGNCLEAN101

Tapu Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?

iklan banner
Tapu Devir İşlemleri Nasıl Yapılır?


Konut alımı ve satımı işlemlerinin en önemli unsurlarından birini tapu devir işlemleri oluşturmaktadır. Tapu devir işlemlerinin kısa süre içerisinde yapılabilmesi için Tapu Müdürlüğü tarafından istenen belgelerin düzenlenmesi gerekir. Birde tapu harcının beraberinde tapu döner sermaye bedelinin de ödenmiş olması gerekiyor.

Tüm bu işlemlerin tamamlanmasından sonra tapu devri 1 yahut 2 gün içinde rahatlıkla halledilebilir. Tapu devir sürecinin başlaması için öncelikle Tapu Müdürlüğü'nden randevu alınması gerekmektedir.. Randevu alma işlemi ise gayrimenkulün bağlı bulunduğu Tapu Dairesi'nden öğleden önce sıra numarası alınması gerekiyor. Hemen ardından Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne ait  e-randevu sistemi üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca  ALO 181 hattı aranarak da randevu alınabilmektedir.                                     Alınan Randevu Sonrasında Süreç Nasıl İşler?

Yapılan tapu devir başvurusu onaylandığı durumda en kısa zamanda başvuru sahibine SMS yoluyla mesaj gönderilmektedir. Yapılan bildirimin ardından; başvuru sahibinden tapu devir harcı ve döner sermaye ödemenizi gerçekleştirmeniz istenir. Bunun beraberinde mesajda belirtilmiş gün ve saate tapu devir işlemi için tapu dairesinde bulunulması istenir.

Alınmış olan randevunun gün ve saatinden en az 15 dakika öncesinde  belirtilen yerde olunması gerekmektedir. İşlemlerin başvuru  sahibinin  adına başkasının yürütmesi durumunda, vekâlet verilmiş kişilerin zamanın belirtilen yerde olması gerekmektedir.

Tapu Devir İşlemi Nasıl Tamamlanır?

Tapu devir işlemlerinin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için istenilen evrakların eksiksiz ibraz edilmesi önemlidir. Çünkü eksik evrak ibrazı demek işlemin tamamlanamaması ve zora girmesi demektir. Gerekli tüm evrakların eksiksiz ibrazıyla  birlikte tapu devir masrafı da ödenmiş olmalıdır. Tüm bu aşamaların tamamlanmasının ardından "Akit Odası"nda tapu kayıtları imzalanır. Bu süreçteki en son adım ise tapu müdürünün imzalamasını atmasıdır. Müdür imzasının atılmasının ardında tapu devir işlemleri tamamlanmış olur ve tapu devri sorunsuz bir şekilde gerçekleşmiş olur.


Aile İçinde Tapu Devri Nasıl Gerçekleştirilir?

Paylaş Haberi Olsun :
SerkanixTR
Hoşgeldin!
Yayınlarımıza Yorum Yapmayı Unutmayın.! İyi Bloglar.!
tapudevir.com
DUYURU