22 Ağustos 2019 Perşembe

İnternet Üzerinden Tapu Randevu İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?İnternet Üzerinden Tapu Randevu İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Tapu devir işlemlerinde randevu alma işlemi çok önemlidir Bu işlem için
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesi ziyaret edilmelidir. Tapu ve Kadastronun resmi internet sitesindeki randevu portalında randevu oluşturulabilmektedir. Randevu tapu devir işlemleri için gerekli olan bir işlemdir. Bunun için de online randevu alma işlemi esnasında dikkat edilmesi si  gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Örneğin; randevunun, belirlenecek saat/tarihe göre T.C. numarası ve Tapu Senet bilgileri doğrultusunda alınması gerekir. T.C. numarasıyla Tapu Senet Bilgileri sistem tarafından kontrol edilmektedir. Yapılan kontrol neticesinde eşleşme olması durumuna göre sistem tarafından randevu onayı gerçekleştirilmektedir. Ancak randevu alan kişinin nüfus cüzdanıyla tapu senedini yanında bulundurması önemlidir.

Telefonla Arama Yapılarak Tapu Randevusu Alınabilir Mi?


Tapu devir işlemlerinde tapu devir harcı önemlidir. Ancak en az bunun kadar önemli bir diğer işlem de Tapu ve Kadastrodan alınacak olan randevu dur. Tapu devir işlemleri için internetin yanı sıra telefon numarası üzerinden de randevu alımı mümkün olmaktadır. Bu sayede telefon ile arama yaparak da kolaylıkla randevu alınabiliyor.

Tapu devir işlemleri ile ilgili olarak önem arz eden randevu işlemi için çağrı merkezi hizmeti bulunuyor.  Bu hizmetten yararlanılabilmesi için ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Alo 181 numaralı hattın aranması gerekiyor. Online randevunun yanı sıra böyle bir seçenek olması önemli bir kolaylık sağlıyor.

Tapu Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Tapu devir işlemlerinde tapu devir masrafı gibi işlemler için randevu alınması gerekmektedir. Ancak kimi zaman alınan randevunun iptali de gerekebilmektedir. Alınmış olan randevunun iptali ve ya güncelleme gibi işlemler, tapu Alo 181 Hattı üzerinden yapılabilmektedir. Ayrıca Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden online olarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Örneğin; daha önceden alınmış bir tapu randevusunun iptali için resmi internet sitesine giriş yapılması gerekir. Sonrasında da randevu sisteminin açılması gerekir. Tapu sahibi ekranda bulunan Randevu Sorgulama/İptal Et menüsüne giriş yaparak T. C. Kimlik numarasını girmelidir. Sonrasında cep telefonu numarasını girip ekranda yer alan güvenlik kodunu girmelidir. Sonrasında açılan ekrandan önceden oluşturmuş olduğu randevuyu iptal etme işlemini gerçekleştirmelidir.
NEXT ARTICLE Next Post
PREVIOUS ARTICLE Previous Post
NEXT ARTICLE Next Post
PREVIOUS ARTICLE Previous Post