MASIGNCLEAN101

Aile İçinde Tapu Devri Nasıl Gerçekleştirilir?

iklan banner
Aile İçinde Tapu Devri Nasıl Gerçekleştirilir?

Aile içinde gerçekleştirilen tapu devir işlemleri genellikle tapu satış devri olarak yapılmaktadır. Aile içi konutu belirlenmiş bir bedel karşılığında devrinin gerçekleştirilmesi durumunda buna satış denilmektedir. Ancak konut herhangi bir bedel talebi olmaksızın devredilecekse buna da bağış denilmektedir. Bir diğer ifadeyle bu durum hibe olarak tanımlanmaktadır.

Aile içi tapu satış devri normal konut satışıyla benzer şekilde yapılmaktadır. Esasında aile bireylerinin ücret ödemeden gerçekleştirdiği bu satışa hibe tapu devri harçlarının yüksekliğinden dolayı başvuruluyor. Evi devreden ve devralacak olan birey konutun bağlı olduğu tapu dairesine gerekli evraklarla gitmelidir. Ardından tapu harcı yatırma işlemini gerçekleştirdikten sonra satış işlemini sorunsuz olarak gerçekleştirebilmektedir.Aile İçinde Satış İşlemleri İçin Alıcıdan Tapuda İstenen Evraklar Nelerdir?

Hiç bir bedel ödemeden yapılan  bu satışlar, hibe tapu devir harcı yüksekliği nedeniyle yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Aile içinde yapılması planlanan bağış işlemleri için bazı evrakların gerekliliği söz konusudur. Bu süreçte eksiksiz olarak ibraz edilmesi gerekli olan gerekli evraklar ise şunlardır;

- 2 adet vesikalık fotoğraf.
-  T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi.
- T.C. Kimlik Numarası.
- Tapu işlemlerini emlakçı gerçekleştirecek ise emlakçı adına düzenlenmiş  vekâletname.


Aile İçinde Satış İşlemleri İçin Satıcıdan Tapuda İstenen Evraklar Nelerdir?

Genellikle bütçeye yüksek gelen tapu devir masrafı nedeniyle başvurulan satış işlemi için gerekli belgeler bulunmaktadır. Aile içinde satış işlemleri için satıcıdan tapuda istenen belgeler ise şunlardır;

 - Taşınmaza ait olan tapunun aslı ya da fotokopisi.
- 1 adet fotoğraf.
-  T.C. Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanın aslı ve 1 adet fotokopisi.
-  Belediyeye vergi borcu yoktur yazısı.
-  Belediye vergi borcu varsa, geçmiş döneme ait olan ödendi makbuzlarının belediyeye ibraz edilmesi gerekir.
.- Tapu işlemlerini emlakçının gerçekleştirmesi durumunda emlakçı adına düzenlenmiş vekâletname.İnternet Üzerinden Tapu Randevu İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?


Paylaş Haberi Olsun :
SerkanixTR
Hoşgeldin!
Yayınlarımıza Yorum Yapmayı Unutmayın.! İyi Bloglar.!
tapudevir.com
DUYURU