13 Temmuz 2019 Cumartesi

2019 Tapu Devir İşlemleri

2019 Tapu Devir İşlemleri

Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından sağlanan tapu devretme işlemleri için alıcı ve satıcının orada bulunması zorunludur. Eğer tapu devretme işlemleri sırasında alıcı ve satıcı bulunamıyorsa, vekalet verip yerlerine vekillerine gönderebilmektedir. Konut tapu devir işleminde eğer ev kredi ile alınmışsa, banka avukatı da satıcı ve alıcıya eşlik etmektedir. Alıcı ve satıcı tapu devir işlemleri için satış bedelinin binde 20'sini harç olarak ödemektedir.Tapu Devir İşlemleri Sırasında Gerekenler

Alıcı ve satıcıların ödeyecek oldukları tapu devir harcı satış bedeli üzerinden belirlenmektedir. Alıcı ve satıcının daha az tapu devretme harcı ödemek için yaptıkları satış bedelini daha az gösterme, tespit edildiği takdirde iki tarafa da ceza kesilmektedir. Tapu devri için gereken belgeler arasında tapu fotokopisi, belediye rayiç bedeli belgesi, nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi, belediyeden vergi borcu yoktur yazısı vardır.

Tapu devir işlemleri için önceden tapu dairesine başvurmak gerekmekte ve ön başvuru alınmalıdır. Ön başvurudan sonra tapu dairesine başvuran kişinin telefonuna bilgilendirme mesajı gelmektedir. Alıcı ve satıcı tapu devir masrafı için gereken harcı bankaya ödemektedir. İstenen belgeler toparlandıktan sonra alıcı ve satışı Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gitmelidir.

Tapu Devir Masrafları

Zaman zaman tapu devir masraflarında indirim uygulanmakta ve bu durum alıcı ve satıcının işine gelmektedir. Taşınmaz malın üzerinden hesaplanan tapu devir masrafları, binde 20 oranındadır. Bu bedel alıcı ve satıcı için ayrı olmakla birlikte iki taraf toplamda binde 40 oranında harç ödemesi yapmaktadır.

Kredi ile alınan evlerin değeri daha kolay tespit edilmekte ve daha az harç ödemek için yapılan işlemler fayda sağlamamaktadır. Tapu devir işlemleri sırasında okuma yazma bilmeyen kişi varsa, tanık bulundurma zorunluluğu getirilmektedir. İki tanık huzurunda gerçekleşen tapu devri başarılı bir şekilde sonlanmaktadır.
NEXT ARTICLE Next Post
PREVIOUS ARTICLE Previous Post
NEXT ARTICLE Next Post
PREVIOUS ARTICLE Previous Post