14 Temmuz 2019 Pazar

Tapu Devir Ücreti Harcı Nereye Ödenir

Tapu Devir Bedeli Hangi Kuruma Ödenir?

 Günümüzde önemini her zaman korumayı başarmış konu başlıklarından biri tapu devir işlemleri olmuştur. Bu konu beraberinde Tapu Devir Bedeli Hangi Kuruma Ödenir sorusunu getirmektedir. Tapu devir işlemleri tapu müdürlükleri vasıtasıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Yapılan her işlem gibi elbette tapu devir işlemlerinin de ödenmesi gereken bir bedeli olmaktadır.

 Tapu devir bedeli diğer bir ifadeyle tapu devir harcı, satışı gerçekleştirilen gayrimenkuller için ödenmektedir. Ödenecek olan harcın tutarı ise Maliye Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan oranlar üzerinden hesaplanmaktadır. Yürürlükteki uygulama doğrultusunda tapu devir bedeli, alıcı ile satıcı için ayrı hesaplanır. Buna göre ödenecek olan tapu devir bedeli konut satışı değerinin binde 20'sine denk geliyor.

tapu devir işlemleri


 Tapu Devir Harcının Nereye Yatırılması Gerekiyor?

 Tapu devir işleminin yapılmasından sonra ödenmesi gereken bir bedelin yani harcın varlığı söz konusudur. Tapu devir harcı ödemelerinin yapılabileceği Tapu Müdürlüğü’nün anlaşmalı olduğu bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar üzerinden tapu devir harcı yatırma işlemi yapılabilmektedir.

 Yatırılacak olan tapu devir harcı için ödenecek tutar ve ödemelerin yapılabileceği banka bilgileri önemlidir. Bununla alakalı bilgiler ise Tapu Müdürlüğü tarafınca mesaj yolu ile bildirilmektedir. Bu sayede tapu devir ödemelerinde sorun yaşanmadan ödeme işleminin gerçekleştirilmesi mümkün olabiliyor. Mesajla yapılan bilgilendirme sayesinde hata yapma olasılığı da ortadan kalkıyor.

 Başka Tapu Devir Harcı Ödeme Yolu Mevcut Mu?

 Gerçekleştirilen işlem sonrasında ödenmesi gereken tapu devir masrafı için başka bir yol daha bulunmaktadır. Ödeme işlemi için faydalanabileceğiniz bu yol ise, e-tahsilat uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde para yatırma işlemi büyük bir kolaylığa dönüşüyor.


 Bu sayede farklı şehirdeki şubelerde dâhil olmak üzere banka şubeleri üzerinden ödeme işlemi yapılabiliyor. Bunun yanı sıra ATM'ler ve Görüntülü İşlem Merkezlerinden tahakkuk, eğitim ve denetim elektronik ortamda yapılabiliyor.

Tapu Devir Harcını Alıcı Mı Öder Satıcı Mı? Öğrenmek İçin Tıklayınız.

NEXT ARTICLE Next Post
PREVIOUS ARTICLE Previous Post
NEXT ARTICLE Next Post
PREVIOUS ARTICLE Previous Post