15 Temmuz 2019 Pazartesi

Tapu Devir Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Tapu Devir İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Gayrimenkul alım ve satımları tapu devir işlemleri ile gerçekleştirilmektedir. Belli bir prosedür çerçevesinde gerçekleşen bu işlemler, bilinçli şekilde yapılmalıdır. Aksi durumda alım satım süreci gereksiz yere uzayabilir. Özellikle tapuya başvurulmadan önce bazı evrakların hazırlanması, süreci hızlandıracaktır.


 Tapu Devir İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

 Bu işlemler sırasında hem alıcının hem satıcının bazı evrakları hazırlanması istenir. Buna göre,
- Alıcı ve satıcının kimlik belgesi fotokopisi
- Satıcı ve alıcıya ait yakın zamanda çekilen 2 adet vesikalık fotoğraf
- Gayrimenkule ilişkin tapu belgesi
- Satışı yapılacak olan mal bir konut ise, zorunlu deprem sigortası belgesi
- Gayrimenkulün bağlı bulunduğu bölgenin belediyesinden alınan emlak rayiç bedeli belgeleri hazırlanmalıdır.

 Tapu Devir Masrafının Ödenmesi


  Tapu devir işlemleri sırasında tapu devir harcı mutlaka yatırılmalıdır. Bu harç yatırılmadan satışın gerçekleşmesi mümkün kılınmaz. Günümüzde tapu devir masrafı olarak adlandırılan bedel, her konut için farklı şekilde belirlenmektedir. Bunda konutun özellikleri, kaç metrekare olduğu gibi özellikler göz önünde bulundurulmaktadır.

 Bu konu hakkında en doğru bilgi tapu daireleri tarafından verilecektir. Vatandaşların konu hakkında kulaktan dolma bilgilere itibar etmemeleri önem taşır. Söz konusu harç, tapu müdürlüğünün anlaşmalı olarak çalıştığı bankalara yatırılmaktadır. Yapılan yeni düzenlemelerde ödeme ATM'ler kullanılarak kolaylıkla yapılmaktadır. Bu işlem, şahsın kendisi tarafından basitçe gerçekleştirilebilir.

Tapu Devir Harcını Hangi Taraf Öder


  Bir gayrimenkul satışı sırasında ödenen tapu devir harcı hakkında birçok soru yöneltilmektedir. Bunların en sık sorulanı ise, bu harcı hangi tarafın ödediği sorusudur. Gayrimenkul satışlarında tapu harcı, hem alıcı hem de satıcı tarafından ödenmektedir.

 Bu harç, gayrimenkulün satış tutarının yüzde 20'si olarak belirlenmiştir. Bu bedel, her iki taraftan da tahsil edilmektedir. Harç ödendikten sonra tapu devir işlemlerine devam edilebilir.
NEXT ARTICLE Next Post
PREVIOUS ARTICLE Previous Post
NEXT ARTICLE Next Post
PREVIOUS ARTICLE Previous Post