MASIGNCLEAN101

Tapu Devir Masrafları 2019

iklan banner
2019'da yapılacak tapu devir işlemlerinde kimler ne kadar harcama ödeyecek? Tapu harçları 2019 ne kadar? Tapu döner sermaye bedeli 2019 ne kadar? Tapu harcı indirimi ne zamana kadar sürecek?

Konut, iş yeri, arsa ve arazi şeklinde gayrimenkullerin devir işlemleri için tapuda belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Tapuda yapılacak devir işlemleri için bazı gayrimenkul türlerinde tapu harcı indirimi uygulanıyor.Tapu harcı indirimi 2019
Tapu Masrafları 2019


Peki, 2019'da yapılacak tapu devir işlemlerinde kimler ne kadar harcama ödeyecek? Tapu harçları 2019 ne kadar? Tapu basar ana para bedeli 2019 ne kadar? Tapu harcı indirimi ne zamana kadar sürecek?


Tapu harcı indirimi 2019

Geçtiğimiz yıl uygulanan ve 31 Aralık 2018 tarihinde sona ermesi beklenen tapu harcı indirimi Mart ayı sonuna kadar uzatıldı. İndirimden konut ve iş yeri alıcıları ile satıcıları faydalanabiliyor.Tapu harcamaları 2019

Mart sonuna kadar ev veya iş yeri alanların tapu masrafları


Ev ve iş yeri tapu devir işleminin Mart ayı sonuna kadar yapılması durumunda, taraflar indirimli tapu harcı kampanyasından faydalanabiliyor. Geçtiğimiz sene başlatılan ve bu sene de Mart ayı sonuna kadar uzatılan kampanya kapsamında tapu harçları binde 15 oranında öğrenim ediliyor. Ek olarak tapu basar sermaye harcı da ödeniyor.  


Nisan itibariyle ev veya iş yeri alanların tapu masraları


Ev ve iş yeri tapu devir işleminin Nisan ayı itibariyle yapılması halinde (indirimin uzatılmaması durumunda) Harçlar Kanunu tebliği kapsamında belirtilen oranlar kullanılmaya başlanacak. Buna bakılırsa ev veya iş yeri satış işlemi için taraflar binde 20 oranında harç ödeyecek. 


2019 yılı boyunca arsa yada arazi alanların tapu masrafları


Arsa ve araziler için tapu harcı indirimi yapılmaması sebebi ile bu tür gayrimenkullerin devir işlemleri için yıl süresince taraflardan binde 20 oranında harç ödenmesi istenecek. 


Tapu devir ana para bedeli 2019


Tapu döner sermaye harcı olarak yine 128 TL ve ilave hizmet bedeli olarak 17,50 TL tahsil edilecek.Diğer Konumuz  " Tapu Devir Ücreti " Göz atmanızda fayda var.
Paylaş Haberi Olsun :
Hoşgeldin!
Yayınlarımıza Yorum Yapmayı Unutmayın.! İyi Bloglar.!
tapudevir.com
DUYURU